29 września 2015 15:21 | Aktualności

Spotkanie z misjonarzem

29 września 2015 naszą szkołę odwiedził misjonarz, ks. Jan Kędziora SAC z Kongo Demokratycznego. Opowiedział dzieciom o pracy na misji w Afryce.

Ksiądz misjonarz pokazał filmy i zdjęcia przedstawiające trudne warunki życia afrykańskich dzieci. Zaśpiewał w języku suahili modlitwy tak, jak to śpiewają katolickie dzieci i dorośli w Afryce. Zachęcił dzieci do modlitwy poprzez taniec.

Obejrzeliśmy także afrykańskie instrumenty muzyczne, stroje z włókien i pledów, piłkę z liści bananowych, prawdziwy wielki bęben tam-tam - na którym dzieci wybijały rytm, a także różańce zrobione z afrykańskich nasion. Wśród pamiątek przywiezionych z misji była także maska rzeźbiona w drewnie.

Jednym z ciekawszych filmów, które wyświetlał ksiądz misjonarz był ten pokazujący, jak dzieci afrykańskie bawią się w gromadzie używając najzwyczajniejszych rzeczy. Same robią sobie zabawki - piłkę związywaną z liści, drewniany bączek popędzany bacikiem, szczudła z deszczułek i drutu, albo grają w kapsle czy podbijają kamyczek kolanem. Wiele zabaw dzieci to śpiewanki - wyliczanki przeplatane tańcem i gonitwą. Na filmach widzieliśmy twarze dzieci roześmiane i radosne, kiedy mogą się bawić razem.

Na końcu ksiądz wypowiedział błogosławieństwo dla wszystkich w języku suahili.

To było bardzo ciekawe spotkanie.

AR