Aktualności

13 października 2015 14:50 | Aktualności

Spotkanie z pisarką M.Kowaleczko-Szumowską

      W Szkole Podstawowej Nr 3 im. Janusza Korczaka w Zielonce 13 października odbyło się kolejne spotkanie autorskie zorganizowane przez bibliotekę ze znaną pisarką panią Moniką Kowaleczko – Szumowską.

    Monika Kowaleczko-Szumowska studiowała archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i język angielski na Uniwersytecie Stanu Illinois w USA. Pracuje jako tłumacz, między innymi, książek dla dzieci i młodzieży: „Gorzkie urodziny”, „Z tęsknoty za Judy”, „Hugo i mapa z wyspy potworów”, „Dokąd odchodzisz”. Tłumaczy też książki popularno-naukowe dla dorosłych a także materiały i wystawy dla Muzeum Powstania Warszawskiego.

     „Gupikowo” to jej pierwsza książka dla dzieci i młodzieży, którą planuje rozwinąć w serię. W książce opisane są zabawne perypetie czwórki rodzeństwa, wesołej opiekunki Madzi i bardzo wielu ryb akwariowych. Trzynastoletniej Marysi udaje się zrealizować marzenie o posiadaniu akwarium, a w hodowli rybek dzielnie wspomaga ją zwariowany trochę brat Mikołaj i matka Zosia oraz jej opiekunka Madzia, której tata jest doświadczonym akwarystą. Wkrótce opieka nad rybkami zaabsorbuje całą rodzinę...

     Najbardziej znana książka pisarki to ,,Fajna Ferajna”. Jest to książka oparta na faktach. Wzruszające, barwne i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego. Przeżyli Powstanie Warszawskie, choć nieraz byli w poważnych opałach. Halinka ratowała psy i koty. „Kazimierz” przekazywał meldunki i roznosił powstańczą prasę. „Hipek” pełnił służbę w warszawskich kanałach. Mirek uciekł z domu, by walczyć na pierwszej linii. Żydowscy bracia Zalman i Perec przyłączyli się do powstańców po upadku getta i tułaczce po ulicach Warszawy. Dziewięcioletni Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK i służył na Mokotowie. Basia ukrywała się w nieludzkich warunkach w warszawskich piwnicach. A łączniczka Jaga, już niemal dorosła, podnosiła wszystkich na duchu w najtrudniejszych chwilach. Doskonała lekcja historii.

     Na podstawie losów bohaterów powstał film – do obejrzenia na stronie www.fajnaferajna.pl

   Autorka w bardzo ciekawy sposób poprowadziła spotkanie z uczniami, gdyż nie tylko opowiadała o książce, zaprezentowała pokaz multimedialny, film ale również angażowała do udziału dzieci.

    Uczniowie byli zachwyceni, bo uczestniczyli czynnie w spotkaniu, dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, zdobyli kolejny autograf i książki autorki.

(relacja organizatorki spotkania
bibliotekarki Edy Dunin-Wilczyńskiej)

Przeczytano: 488 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: