Aktualności

01 lutego 2017 15:07 | Aktualności

15 rocznica z naszym patronem Januszem Korczakiem

W dniu 1 lutego w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z przedstawieniem i prezentacją multimedialną. Okazją było świętowanie 15-lecia istnienia naszej szkoły pod imieniem Janusza Korczaka...

 

 

Przeczytajmy, jak to było...

     Dnia 1 lutego 2017 r. odbyła się uroczystość z okazji piętnastej rocznicy nadania patrona naszej szkole. Akademia była powtórzona dwa razy, aby każda klasa mogła obejrzeć specjalne przedstawienie, które wyreżyserował Kacper Kuśmider i prezentację zrobioną przez Kacpra i Panią Anię Rozalską. Na uroczystość przybyli również zaproszeni goście: przewodnicząca Rady Miasta i przewodnicząca Rady Rodziców.

 

     Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, a następnie rozpoczęło się przedstawienie o życiu naszego patrona, w którym przedstawiono pięć aktów ze scenami z Jego życia. Wystąpiło trzydzieści jeden osób i Pani Natalia Bąk - nauczycielka języka angielskiego.

 

     W pierwszym akcie mały Henryk Goldszmit kłócił się ze swoimi rodzicami, aby mógł wyjść na dwór i bawić się z dziecmi. Rodzice zaprzeczają i mówią mu, że nie wypada, aby syn adwokata z zamożnej rodziny bawił sie z sierotami. Obrażony Henryk położył się na swoim łóżku, i zaczął czytać książkę.

 

     W akcie drugim Kawaler Henryk spotkał się w kawiarni ze swoją koleżanką Stefanią Wilczyńską. Proponuje jej pomoc przy założeniu domu sierot. Stefania zgadza się, ale jest jeden problem. Henryk Goldszmit to złe imię i nazwisko, które źle brzmi i może być obce dzieciom. Henryk i Stefania próbują coś wymyślić, aż Henrykowi wpadł do głowy pomysł. Przeczytał ostatnio powieść J.I.Kraszewskiego o Janaszu Korczaku. Postanowił nadać sobie taki pseudonim i zmienić imię na bardziej pospolite - Janusz. Zachwyceni żegnają się ze sobą.

 

     W akcie trzecim Janusz Korczak rozmawia ze swoimi podopiecznymi. Stefania - nauczycielka w domu sierot chwali ich, że świetnie się ze soba dogadują. Janusz opowiada dzieciom bajkę.

 

     Akt czwarty to jedna ze smutniejszych scen. Janusz Korczak, Stefania Wilczyńska i wychowankowie idą na pewną śmierć. Dzieci pytają się Starego Doktora - Dokąd idą? - a on odpowiada im spokojnie, że idą na wycieczkę.

 

     W akcie piątym odbyła się lekcja o patronie szkoły. Uczniowie rozmawiali z nauczycielką o Januszu Korczaku, jego książkach i życiu.

 

     Po przedstawieniu wszyscy aktorzy ukłonili się. Pani dyrektor Joanna Zielenkiewicz złożyła podziękowania.

 

     Później cała szkoła obejrzała prezentację o tym, jak Janusz Korczak został patronem naszej szkoły.

 

 

napisał Kacper Kuśmider

P.S.

Komentarz:

    Pomysł i realizacja to inicjatywa Samorządu Uczniowskiego - rzeczywiście najbardziej w osobie Kacpra Kuśmidra, który wykazał ogromną wytrwałość i profesjonalizm.


    Przy realizacji współdziałało wielu uczniów z klasy 6A i z kilku innych klas. Chór szkolny zaprezentował piosenkę o Januszu Korczaku. Jedna z klas młodszych wystąpiła także z pokazem tanecznym opracowanym pod kierownictwem pani Ewy Pryt w ramach lekcji rytmiki.


    Obecni na akademii goście, kilka osób z rodzin, oraz wielu spośród widzów wyrażało swoje bardzo pochlebne opinie o formie i zawartości treściowej przedstawienia. Goście spoza szkoły przekazali swoje wręcz entuzjastyczne wrażenia.


W imieniu realizatorów imprezy składamy serdeczne podziękowania:


    Pani Dyrektor za zgodę na tę akcję i jej łaskawe wspieranie przez kilkanaście tygodni przygotowań

    Pani Natalii Bąk - opiekunce Samorządu Uczniowskiego (także występującej)

    Pani Ewie Pryt za oprawę muzyczną i choreograficzną

    Wszystkim nauczycielom, którzy zgadzali się poświęcić czas na próby lub zwalniać z lekcji aktorów i chórzystów przygotujących imprezę, wszystkim wspierającym i pomagającym.

red. AR

 

Przeczytano: 901 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: