Aktualności

23 października 2017 08:48 | Aktualności

„Wszystkie Anioły Małej Ani”

XV Spotkanie Niepełnosprawnych Dzieci w Zielonce. 

Zaproszenie dla niepełnosprawnych dzieci. 

Misyjne Apostolstwo Niepełnosprawnych Dzieci zaprasza w niedzielę 22 października 2017 do Zielonki koło Warszawy na doroczne spotkanie organizowane pod hasłem:

„Wszystkie Anioły Małej Ani”

 Będzie to już piętnaste święto niepełnosprawnych dzieci wypełnione wspólną modlitwą i zabawą. Doroczny zlot rozpocznie się od mszy św. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kardynała Wyszyńskiego przy ul. Łukasińskiego 1/3 w Zielonce.

Będzie wspólny posiłek, koncert młodzieżowej orkiestry dętej z Pułtuska, kapeli Drewutnia z Lublina, gry, konkursy, zabawy oraz parada niepełnosprawnych dzieci z finałowym harcerskim apelem przy ognisku.

Jak co roku, z miejsca, w którym piętnaście lat temu zginęła inicjatorka misyjnego apostolstwa niepełnosprawnych dzieci, jedenastoletnia Ania Szałata, zostanie przekazany na ręce  przedstawicieli Wydziału Ruchu Drogowego KSP specjalny doroczny Apel do kierowców.

zobacz historię i fotografie z poprzednich spotkań na stronie organizatora

 spotkanie

Zgłoszenia indywidualne i grupowe należy kierować na adres: apostolstwo@gmail.com
lub telefonicznie 502 06 74 20

organizator: FF

Fundacja Polska Raoula Follereau


aniolyani.jpg

RELACJA

Wszystkie Anioły Małej Ani 2017

W niedzielę 22 października br. odbyło się w Zielonce XV Spotkanie Niepełnosprawnych Dzieci „Wszystkie Anioły Malej Ani”. Jego ważnym elementem był doroczny apel dzieci do kierowców.

Doroczny „zlot aniołów” rozpoczął się w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego od uroczystej mszy świętej, której przewodniczył proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej ks. Kazimierz Seta. Podczas homilii, sekretarz krajowy Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji ks. Kazimierz Szymczycha, nawiązał do obchodzonej tego dnia „niedzieli misyjnej” przypominając, iż każdy z nas ma do spełnienia jakąś misję.

Niepełnosprawne dzieci przyjeżdżają od lat do Zielonki zachęcone misją Małej Ani, która odeszła do nieba zostawiając nam testament wypełniany dziś przez uczestnictwo w Misyjnym Apostolstwie Niepełnosprawnych Dzieci. Podczas ofiarowania, w imieniu niepełnosprawnych dzieci, deklarację przystąpienia do Misyjnego Apostolstwa przeczytała siostra Lidia z prowadzonego przez siostry samarytanki Domu Pomocy Społecznej w Niegowie.

Piękną oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił duet muzyczny: Adam Kudełka (gitara i śpiew) oraz  Alicja Stupniewska-Kowalczyk (skrzypce), a także związana od lat ze „zlotami Aniołów”, kierowana przez kapelmistrza Andrzeja Kalinowskiego, młodzieżowa orkiestra dęta z Pułtuska pod batutą Karoliny Pepłowskiej.

Po mszy świętej, pani dyrektor nowo powstałej po reformie oświatowej, Szkoły Podstawowej nr. 4 w Zielonce pani Mirosława Wypchło wyraziła radość, iż może kontynuować piękną tradycję związaną z organizowaniem tych niecodziennych spotkań niepełnosprawnych dzieci. Warto zaznaczyć, że wielki wkład w organizację spotkania mają co roku wolontariusze ze szkoły,  wraz swoja opiekunka  Sylwią Bodjańską, którzy wspierają harcerzy z 58 Szczepu ZHR Rosa Venti” w przygotowaniu i realizacji spotkania.

Po wspólnym posiłku, któremu towarzyszył koncert orkiestry dętej uczestnicy zlotu bawili się wraz z folkową kapelą „DREWUTNIA” z Lublina. Był wspólne tańce, zabawy i konkursy z cennymi nagrodami. Konkursy, jak co roku, przygotowali przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Po części koncertowej, wszyscy uczestnicy zlotu, w towarzystwie asyście policji z WRD KSP i komisariatu w Zielonce, przy dźwiękach orkiestry dętej przemaszerowali ulicami miasta do parku miejskiego, gdzie czekało na nich prawdziwe harcerskie ognisko.

Przed krzyżem upamiętniającym śmierć na przejściu dla pieszych druhny Ani Szałaty, harcerze zaciągnęli honorową wartę. W podniosłej atmosferze finału dorocznego spotkania, druhna Aleksandra Lewandowska przekazała na ręce przedstawicieli policji drogowej apel niepełnosprawnych dzieci do kierowców.

Na zakończenie dr Kazimierz Szałata złożył podziękowanie za udział w spotkaniu dzieciom z ośrodków z Pułtuska, Niegowa, Fiszora, Ostrówka, Łbisk, Zielonki, Wołomina, Warszawy i Otwocka. Podziękował też władzom Starostwa powiatu wołomińskiego, władzom miasta Zielonka, Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji, parafii, harcerzom, wolontariuszom  a także rodzinom państwa Pietrzaków, Kryńskich Wąsików i Stafijowskich za pomoc w realizacji  dorocznego święta niepełnosprawnych dzieci w Zielonce.

Doroczne Spotkania Niepełnosprawnych dzieci „Wszystkie Anioły małej Ani”  organizowane są przez działające przy Fundacji Polskiej Raoula Follereau Misyjne Apostolstwo Niepełnosprawnych Dzieci przy współpracy z władzami Starostwa powiatu wołomińskiego, Burmistrzem Zielonki, Szkołą Podstawową nr 4 w Zielonce (dawniej Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego), 58 Szczepem ZHR oraz Wydziałem Ruchu Drogowego KSP.
Stały patronat sprawują: Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji ks. bp Jerzy Mazur, Biskup Warszawsko-Praski ks. abp Henryk Hoser oraz rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński.

apeldokierowcow.jpg

Tekst Apelu:

Szanowni kierowcy, z miejsca, w którym nasza koleżanka Ania została śmiertelnie potrącona, gdy przejeżdżała przez przejście dla pieszych na swoim wózku inwalidzkim, kierujemy do Was nasz doroczny apel. Przypominamy, że na swojej drodze możecie zawsze spotkać niepełnosprawne dzieci. Nie biegamy tak szybko jak inni, czasem naszym przewodnikiem jest tylko biała laska i nie zawsze słyszymy nawet najgłośniejszy dźwięk klaksonu. Chcemy żyć, jak inne dzieci, cieszyć się jesienną, piękną pogodą. Pamiętajcie, codziennie wychodząc na ulice naszych miast i wsi liczymy na waszą, drodzy kierowcy, rozwagę i ostrożność.

Życzymy Wam udanych i szczęśliwych podróży.

 

zobacz artykuł i fotorelację ze spotkania na stronie organizatora

 

P.S.

Czy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 będą pamiętać, że Ania Szałata była uczennicą właśnie w ich szkole?

Przeczytano: 548 razy. Wydrukuj|Do góry