10 listopada 2017 15:11 | Aktualności

Akademia z okazji Święta Niepodległości

W dniu 10 listopada uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii w przeddzień Święta Niepodległości 11 Listopada, a także z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości.

Akademia z pokazem multimedialnym została przygotowana pod opieką nauczyciela historii p. Mariusza Wosia.

Motywem przewodnim przygotowanej inscenizacji były dzieje obchodów Święta w dniu 11 Listopada, a w szczególności obchody tego święta w naszym mieście - w Zielonce.

Bogaty materiał fotograficzny i filmowy zilustrował szczegółowo przedstawione wydarzenia z 11 listopada 1939, kiedy żandarmi niemieccy rozstrzelali bez sądu zatrzymanych mieszkańców Zielonki, w tym głównie harcerzy. Powodem tej zbrodni wojennej na bezbronnych cywilach było pojawienie się na murze ogrodzenia ręcznie wykonanego plakatu z treścią Roty.

Uczniowie poznali także historię upamiętnienia i budowy pomnika rozstrzelanych.

Obejrzeliśmy fragment filmu fabularnego o wydarzeniach z 11 listopada 1939. Film ten został zrealizowany własnymi siłami przez współpracujących społecznie mieszkańców naszego miasta.

Była to uroczysta, rzetelna i poruszająca lekcja historii.

Wspólnie z solistą z SP4 odśpiewaliśmy Rotę.

W części artystycznej wystąpił chór szkolny pod kierownictwem p. Ewy Biskupek-Pryt.

Chór zaprezentował pieśni narodowe, patriotyczne i legionowe. Popis chóru był bardzo piękny.

Na zakończenie przemówiła pani dyrektor Joanna Zielenkiewicz, przypominając o powadze święta, o uroczystościach miejskich zaplanowanych na sobotę 11 listopada przy pomnikach i w kościele Matki Boskie Częstochowskiej. Tradycyjnie też przekazano misję uczniom, aby pamiętano w domach rodzinnych o wywieszeniu flagi biało-czerwonej.

red ARN