22 października 2018 17:33 | Aktualności

Spotkanie w tygodniu misyjnym

Ks. Tomasz Łukaszuk to kapłan ze Zgromadzenia Salezjańskiego, który pierwsze dziesięć lat swojego kapłaństwa spędził na Madagaskarze.

22 października 2018 roku, z racji Tygodnia Misyjnego, w naszej szkole spotkał się z uczniami klas II – VIII.

W trakcie spotkań z poszczególnymi klasami i rocznikami ks. Tomasz dzielił doświadczeniami pracy misyjnej. Opowiadał o życiu na Madagaskarze - czerwonej wyspie, którą tak nazywają ze względu na kolor ziemi, jaki tam występuje.

Uczniowie mogli w pigułce zobaczyć florę i faunę tego kraju, usłyszeć muzykę i zobaczyć tańce na pokazywanych multimediach. Niektórzy mogli założyć tradycyjny strój lub chociaz przymierzyć kapelusz. Uczniowie mogli też obejrzeć zabawki robione  przez biednych z różnych materiłów odpadowych - z metalowych puszek, drewna, trawy i foliowych torebek.

Spotkanie było ubarwione wieloma zdjęciami z pracy misyjnej.

Słuchacze mogli też uzyskać odpowiedz na rodzące się pytania dotyczące życia na wyspie.

Niech Bóg nam błogosławi :)
s. Gabriela OP

RELACJE UCZNIOWSKIE

SPOTKANIE Z MISJONARZEM

W poniedziałek naszą szkołę odwiedził misjonarz Tomasz, który przyjechał do nas z misji na Madagaskarze. Opowiedział o życiu codziennym naszych rówieśników mieszkających tam. Pokazał jak wyglądają ich zabawki oraz przedmioty codziennego użytku. Mogliśmy również zobaczyć jak wygląda zarówno Msza Święta jak i obrzęd Pierwszej Komunii Świętej.
Dowiedzieliśmy się, iż wyspa jest w kształcie stopy, oraz że jest dwa razy większa od Polski. Ksiądz Tomasz powiedział nam również, że na Madagaskarze nigdy nie pada śnieg, oraz że ludzie jedzą i żyją w trudnych warunkach. Matki w chustach na plecach noszą swoje dzieci, ponieważ nie posiadają wózków. W całym kraju panuje bieda i niedostatek.
Spotkanie było interesujące i bardzo nam się podobało.

Autor: Krzyś S. kl. 4a

SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA Z MISJONARZEM

W poniedziałek 22 października czwarte klasy miały spotkanie z misjonarzem księdzem Tomaszem Łukaszukiem.
W spotkaniu brały udział nie tylko dzieci, ale też wychowawcy klas czwartych i siostra Gabriela.
Ksiądz Tomasz jest misjonarzem, który pracuje na Madagaskarze.
Madagaskar to wyspa koło Afryki.
Na spotkaniu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tej wyspie. Na przykład że występuje tam wiele rodzajów bananów: małe i duże, żółte a nawet czerwone.
Mówi się, że gdy Pan Bóg tworzył świat chciał po sobie zostawić pamiątkę, więc odcisnął Swoją stopę przy wybrzeżu Afryki i tak powstał Madagaskar.
Mieszkańcy Madagaskaru żyją bardzo skromnie. Jedzą głównie ryż z dodatkami.
Praca misjonarzy polega głównie na nauce dzieci, opiekowaniu się nimi, organizowaniu zabaw.
Więcej informacji o misjach i pracy na Madagaskarze znajdziecie na stronie:
www.misjesajezjanskie.pl

Autorka Małgorzata L. kl.4A