09 listopada 2018 11:20 | Aktualności

Akademia na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Uroczystość poświęcona setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 - w piątek 9 listopada.

Przedstawienie wyreżyserował pan Mariusz Woś, nauczyciel historii. Inscenizacja łączyła różne języki przekazu - przede wszystkim słowo wiązane, narrację konferansjerek, recytacje utworów poetyckich, cytowanie treści dokumentów historycznych, fragmentów wspomnień, aktorskie rekonstrukcje wypowiedzi Józefa Piłsudskiego.

Słowem i melodią przemówił chór szkolny pod dyrekcją nauczycielki muzyki pani Ewy Pryt - odśpiewał hymn oraz kilka pieśni patriotycznych i legionowych.

Samą melodią przywołano postać pianisty i dyplomaty Ignacego Paderewskiego - przy pianinie zasiadł Andrea, uczeń 8 kl.

W trakcie szybko biegnącej narracji na ekranie towarzyszyła prezentacjaprzygotowana przez Mateusza G. z kl.6. Pokaz ukazywał fotografie postaci i wydarzeń stosownie do treści i i omawianego momentu historycznego, a także liczne dokumenty z epoki oraz symbole patriotyczne i narodowe.

Tłem i miejscem spektaklu były dekoracje przygotowane przy współpracy Samorządu Uczniowskiego (z największym zaangażowaniem Kacpra jako przewodniczącego SU) oraz kilku nauczycieli.

Całość odegrana była dwa razy, aby wszyscy uczniowie szkoły mogli obejrzeć i wysłuchać siedząc wygodnie i bez ścisku. Dobrą widoczność zapewniało podwyższone podium, na którym działali aktorzy. Nagłośnieniem i mikrofonami zajął się pan Marek, nauczyciel W-F.

Na uroczystości pięknie się prezentował nasz poczet sztandarowy.

Na zakończenie wystąpiły także dzieci z klas młodszych śpiewając żywiołowo piosenkę o niepodległości.

Wrażenia z przedstawienia są ze wszech miar pozytywne. Występujący uczniowie doskonale sobie radzili - a byli to uczniowie głównie z klas szóstych.

Chór zaśpiewał piosenkę E.Buczyńskiej p.t. "Jedenasty listopada", pieśń "Szara piechota", pieśń I Brygady Legionów.

W trakcie tego dnia wszystkie klasy miały także program towarzyszący w klasach - wykonywały dekoracje patriotyczne, oglądały filmy o historycznych wydarzeniach związanych z rocznicą.

W południe wszyscy przeszli na duże boisko. Tam odbyła się wielka sportowa impreza dla uczczenia setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.