10 grudnia 2018 18:59 | Aktualności

Prezydent: Dziękuję za to wielkie dzieło pomocy

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, jak co roku wraz z wolontariuszami, włączyli się w przygotowanie paczek dla potrzebujących. Spotkanie zorganizowano z okazji 22. Świątecznej Zbiórki Żywności. Gospodarzem była organizacja partnerska Federacji Polskich Banków Żywności – Fundacja Kolos.

- Chciałbym, aby nastrój wspierania wzajemnego, solidarności i wspólnoty ludzi, którzy pamiętają o sobie był w nas, Polakach, w naszym społeczeństwie zawsze - powiedział Prezydent.

Dziękował młodzieży, ich opiekunom, którzy angażują się w pomoc oraz wszystkim organizatorom i uczestnikom akcji. – Dziękuję wszystkim moim rodakom, którzy zwracają uwagę na to, że akcja toczy się w sklepach, a tych sklepów jest ponad 3 tys. w całej Polsce, i pamiętają, żeby włożyć do własnego koszyka, także te produkty, które zostawią wolontariuszom w ramach Świątecznej Zbiórki Żywności, żeby podzielić się z innymi, przekazać dar serca – mówił Andrzej Duda. Wyraził zadowolenie, że jest coraz więcej takich Polaków, którzy okazują serce i pomagają.

Para Prezydencka ufundowała tort dla wolontariuszy, również młodzież przygotowała prezenty dla Prezydenta i Pierwszej Damy.

Parze Prezydenckiej towarzyszyli ministrowie Andrzej Dera i Wojciech Kolarski.

Spotkanie i pakowanie paczek zostało zorganizowane w Szkole Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Zielonce.

Fundacja Kolos jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz potrzebujących od 2009 roku. Skupia się głównie na pomaganiu dzieciom w trudnych sytuacjach, także we współpracy z rodzicami i nauczycielami. Działania Fundacji kierowane były początkowo do mieszkańców podwarszawskiej miejscowości Zielonka, potem poszerzyły się na teren Mazowsza.

Fundacja Kolos już po raz 3. uczestniczy w Świątecznej Zbiórce Żywności na terenie Mazowsza. Wolontariusze zbierali żywność w sklepach na terenie Zielonki, Kobyłki, Wołomina, Ząbek, Legionowa, Sulejówka, Otwocka, Józefowa.

Banki Żywności w 2017 roku wsparły 1 447 844 osób potrzebujących w Polsce, przekazując łącznie ponad 65 500 ton żywności na cele społeczne. Pomoc przekazano do 3 342 organizacji i instytucji społecznych: jadłodajni, świetlic środowiskowych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ośrodków wychowawczych, hospicjów, ośrodków wsparcia dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, domów dziecka oraz innych instytucji zajmujących się pomocą osobom potrzebującym.

Pierwsza zbiórka odbyła się w 1996 roku. Od tamtej pory każdego roku w sklepach na terenie całej Polski, przed świętami Bożego Narodzenia, zbierana jest żywność dla potrzebujących. W Świąteczną Zbiórkę Żywności angażuje się ponad 50 000 wolontariuszy.
(KG)

źródło - prezydent.pl