Aktualności

01 stycznia 2019 09:00 | Aktualności

List z Afryki

W ubiegłym roku szkolnym 2017/18 dzieci z klas trzecich przygotowujące się do pierwszej Komunii św. dowiedziały się wiele o misjach katolickich. Polscy misjonarze katoliccy i świeccy pracują w wielu krajach Afryki. Katechetka s. Gabriela opowiadała uczniom o ofiarnej pracy polskich misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej. Polski franciszkanin misjonarz o. Tadeusz Kusy został tam mianowany biskupem. Republika Środkowoafrykańska była kolonią francuską, a po okresie niestabilnych rządów, terroru i dyktatury w ostatnich latach jeszcze trwa tam wojna domowa, napaści i przemoc. Edukacja jest państwowa i bezpłatna, ale na niskim poziomie, a wiele dzieci musi pracować w rolnictwie lub kopalni. Mimo posiadanych wielu złóż cennych surowców kraj ten jest jednym z najbiedniejszych na świecie.

w klasie

S. Gabriela zorganizowała akcję zbiórki pieniędzy dla wsparcia pracy polskich misjonarzy.  A to było szczególnie od klasy 3a i 3c z ubiegłego roku szkolnego (2017/18). Pieniądze użyto na ufundowanie ławek dla szkoły Salvio przy parafii Nativite  czyli Narodzenia Pańskiego.

 

Dar serca i dłoni - nowe ławki w Sercu Afryki

 

Przeczytajmy list od Biskupa Tadeusza w podziękowaniu za pieniądze na ławki...

 

DROGA SIOSTRO GABRYSIU,

DROGIE DZIECI i DRODZY RODZICE W ZIELONCE!

 

     Dzięki Waszej pomysłowości i życzliwości Dzieci i Rodziców, po zakupie materiału w stolicy początkiem listopada i przywiezieniu go do Kaga Bandoro, 350 km drogi, ciężarówką dwa dni, stolarze rozpoczęli prace, aby zmontować 40 nowych ławek.


     Parafia Narodzenia Pańskiego znajduje się około 3 km od katedry w mieście Kaga Bandoro, na drugim brzegu rzeki Nana, pośród dzielnic obecnie zamieszkałych w większości przez muzułmanów, cywilów i zbrojnych. Duszpasterze pomyśleli najpierw o przedszkolu, dla najmniejszych, a od 5 – 6 lat rozpoczęto kolejne klasy szkoły podstawowej. Najpierw przysposobiono salę domu zebrań duszpasterskich a następnie wybudowano dodatkowe dwa budynki. – Aktualnie szkoła posiada tylko 5 sal klasowych, dla przedszkola i 5 poziomów podstawowych.


     13 grudnia rano miało miejsce przekazanie Waszego daru szkole, która nosi nazwisko włoskiego darczyńcy Salvio, który ufundował wybudowanie dużego budynku z 3 klasami i biurem kierownika szkoły.  W szkole aktywny jest Komitet rodzicielski, wśród którego obecni są także muzułmanie.


     Zostałem przywitany przez najmłodszego ucznia z przedszkola a następnie przez kierownika. Kierując się i do dzieci, i do ich rodziców oraz nauczycieli, wskazałem na wartość naszego życia ludzkiego, w korzystaniu z mądrości i inteligencji, darów Bożych. Podkreśliłem ważność nie tylko przyswajania sobie wiadomości, ale wartość edukacji w naszej szkole, która ma za zadanie wychować człowieka według planu Bożego, zdolnego pracować i służyć drugim. Pokazując daleko, mówiłem o ich przyszłości, o możliwościach w ich życiu dorosłym, także pracy w stolicy. Zwróciłem też uwagę na konieczność szanowania i pilnowania tych nowych ławek, aby nie było tak, jak w przeszłości, że je kradziono, aby zrobić u siebie mały mebelek.


     Pewną animacją było głośne liczenie, razem z dziećmi, od „jeden" do „czterdzieści", kiedy wskazywałem kolejne ławki. Skorzystałem z dawnego sposobu przedstawiania i liczenia dziesiątek, zaciskając pięści i uderzając je o siebie, i tak cztery razy, licząc: „dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści, czterdzieści!” Następnie było „wypróbowanie" solidności nowej ławki, kiedy na niej usiadłem.


      Kolejnym momentem była głośna modlitwa o błogosławieństwo Boże dla dzieci, nauczycieli i rodziców, o ochronę wszystkiego dobra, w nas i tego, które używamy… A także o pokój dla nas, w naszych rodzinach i szczególnie w naszym mieście…


     Zaprosiłem dzieci do wypróbowania tych ławek, było niemało krzyku, także wyrażenia radości i podziękowania Wam wzniesionymi rękami…


     W biurze kierownika szkoły zrobiłem okolicznościowy wpis do „Złotej księgi”, wyrażając najważniejsze myśli z mojego przemówienia i z życzeniami dla szkoły.  Pożegnałem się z nim, a następnie w radości z dziećmi powiedzieliśmy sobie: „Do zobaczenia!”  Au revoir!”

 

Pozdrawiam bardzo serdecznie, życzę wiele radości z dzielenia się nawzajem dobrem, które otrzymujemy!

Pan niech Wam błogosławi w Nowym Roku!

 

+Zbigniew Tadeusz KUSY, OFM
Biskup Kaga Bandoro
Republika Środkowoafrykańska

Bp Zbigniew T Kusy OFM Bimbo

Przeczytano: 495 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: