Konkursy - ogłoszenia

09 października 2015 08:09 | Konkursy - ogłoszenia

Konkurs portretów Janusza Korczaka lub Króla Maciusia

Ogłaszamy pierwszy szkolny konkurs plastyczny w r.szk. 2015-16.

Proponujemy do wyboru dwa tematy - portret Janusza Korczaka albo portret króla Maciusia.

Aby wykonać portret sławnego pisarza i pedagoga Janusza Korczaka, który jest patronem naszej szkoły - można skorzystać i wzorować się na jakiejś wybranej fotografii Janusza Korczaka. Wzorując się na fotografii należy uwzględnić wygląd twarzy ale otoczenie, tło i szczegóły (i w kolorze) można dowolnie namalować z wyobraźni.

Drugi proponowany temat obrazka to portret małego chłopca - Maciusia, który został królem i miał dziwne przygody.

a

Aby przystąpić do rysowania, warto znać lekturę - "Król Maciuś Pierwszy" i "Król Maciuś na wyspie bezludnej" Janusza Korczaka lub obejrzeć film według książki. Praca polega na wykonaniu swojego wyobrażenia króla Maciusia w jakimś zapamiętanym momencie jego historii - wesołym, poważnym, śmiesznym albo smutnym.

Portret to wizerunek osoby - głowa, popiersie, ujęcie do połowy albo cała postać (siedząca albo stojąca). Twarz na portrecie może być zwrócona na wprost albo trochę przekręcona albo całkiem z boku czyli z profilu. Portret pokazuje cechy osoby portretowanej czyli jest podobny do prawdziwej osoby, pokazuje nastrój i emocje. Najczęściej też osoba z portretu patrzy na widza.

Warunki konkursowe:

• praca samodzielna pojedynczych uczniów ale także może być zbiorowa (np. całej klasy - portret na bardzo dużym formacie 100 x 70)
  • format pracy min. A3(duży blok), a lepiej 50 x 70 cm na kartonie
  • układ kartki pionowy
  • dowolna technika (malowanie dowolnym rodzajem farb lub kredek, rysunek graficzny (czarny ołówek, kredka, tusz, flamaster, długopis, albo sepia -brązowa kredka), techniki łączone batikowe (pastele olejne i farby), wydrapywanka, wyklejanka plastelinowa, wyklejanka z bibułek skręcanych lub zwijanych, wyklejanka-wydzieranka, collage, oraz inne mieszane techniki plastyczne.
  • autor umieszcza swój podpis (imię i nazwisko, klasę i rok 2015 na pracy w prawym dolnym rogu (na obrazie) (może być na przyczepionej małej karteczce)
  • termin zgłoszenia pracy - do 9 października (piątek)
  • finał konkursu odbędzie się w dniu 14 października podczas uroczystości Dnia Edukacji
  • Jury konkursowe weźmie pod uwagę wkład pracy, zgodność z warunkami konkursu i lekturą, oryginalność i estetykę pracy

Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły - z klas młodszych i klas starszych.