PROJEKTY edukacyjne

08 czerwca 2015 12:13 | PROJEKTY edukacyjne

Comenius L.O.L. 'summary' 1, Janusz Korczak

W dniach 13-16 maja w naszej placówce odbyła się wizyta nauczycieli ze szkół partnerskich podsumowująca projekt Comenius "Lively Outdoor Learning". W ramach tej inicjatywy przez 2 lata odkrywaliśmy wraz z uczniami możliwości "wyprowadzania" lekcji na dwór. Przez ten czas poszerzaliśmy znajomość języka angielskiego podczas zabaw ruchowych na dworze, rozwiązywaliśmy matematyczne łamigłówki na boisku, historię Powstania Styczniowego poznawaliśmy podczas rywalizacji sportowej na śniegu, promowaliśmy bezpieczną jazdę rowerową przenosząc lekcje techniki na patio szkolne, gdzie konstruowaliśmy kaski rowerowe z masy papierowej… i realizowaliśmy dziesiątki innych pomysłów. Nasi nowi przyjaciele z sześciu krajów partnerskich dzielili się z nami swoimi sposobami na zajęcia w terenie, jak np. samodzielne robienie lodów (oczywiście na dworze) czy doświadczenia przyrodnicze z wykorzystaniem terenów bagiennych.

"Lively Outdoor Learning"

Wiele z tych oryginalnych idei zaprezentowano nam podczas wizyt w placówkach  w Turcji, Włoch, Estonii, Hiszpanii, Norwegii i Islandii.

Teraz przyszła kolej na nas, aby godnie przyjąć miłych gości. Dlatego uczniowie przygotowali wyjątkowe dekoracje. Wykorzystane także piękne prace dzieci przygotowane na odbywające się od dwóch lat i prowadzone przez kierownika projektu, panią Małgorzatę Zawiszę - "Dni partnerskie".

Jeszcze przed progami szkoły, przybyszy z daleka witał specjalnie wykonany na tę okazję baner. Goście przechodzili przez pomysłową "bramę Comenius LOL" wykonaną… ze skrzynek po jabłkach, z wkomponowanymi w nie literami. Gdyby ktoś się zagubił, mógł zerknąć również na drogowskaz (wbity w trawnik) informujący o odległości z Zielonki do stolic krajów biorących udział w projekcie.

Na terenie placówki, korytarze i sale były ozdobione flagami i plakatami związanymi z naszym programem. W świetlicy dzieci stworzyły nawet papierowe akwarium, w którym pływały "międzynarodowe" rybki.

Na dobry początek zaplanowano zwiedzanie szkoły (łącznie z zaglądaniem na lekcje!) a ku radości nowo przybyłych - oprowadzającymi byli sami uczniowie. Przewodnicy świetnie spisali się w roli gospodarzy jak również i językowo. Błyskawicznie nawiązali nić porozumienia z podopiecznymi. Widać było, że kontakt ten był satysfakcjonujący dla obu stron.

Oficjalną część powitalną rozpoczęto wpisującym się w "terenową" konwencję, pokazem poloneza na boisku. Zachwyceni widzowie podziwiali próbę generalną klas szóstych przed ich występem na zakończenie roku szkolnego. Umiejętności taneczne młodzieży, profesjonalne wykonanie, galowe stroje i czerwone róże w rekach pięknych młodych dam wprawiły w osłupienie nauczycieli zagranicznych jak i "tutejszych".

Podczas kontynuacji ceremonii powitania na sali gimnastycznej duże wrażenie na gościach wprowadzenie sztandaru i uroczyste  odśpiewanie hymnu szkoły. Okazało się, że nasza placówka wyróżnia się na tle grupy posiadaniem takich symboli.

Spotkanie rozpoczęła uroczycie Pani Dyrektor, Joanna Zielenkiewicz. Imprezę uświetnił swoją obecnością również burmistrz Zielonki, Pan Grzegorz Dudzik, który powitał międzynarodowych gości w ich ojczystych językach.

Program spotkania wypełniły brawurowe pokazy taneczne (w tym również integracyjne) uczniów klasy I, kujawiaki klas III w strojach stylizowanych na ludowe, występy solowe młodych artystów. Były również utwory chóralne i muzyka fletowa. Nie zabrakło także elementów spontanicznych takich jak barwny i energetyzujący występ-happening klas V do piosenki "Smile" czy przebojowe wykonanie "Cup Song" przez grupę uczniów starszych.

Ceremonia przyjęcia miłych gości udała się więc znakomicie. Zawdzięczamy to współpracy zdolnych i zaangażowanych uczniów, nie mniej aktywnych pedagogów oraz przy wsparciu nieocenionych, kibicujących projektowi rodziców którzy wspomagali nas profesjonalnymi dekoracjami, strojami i przepysznymi ciastami i przekąskami.

Po części oficjalnej  przyszedł czas na spotkanie robocze podsumowujące dotychczasowe działania oraz prezentujące zajęcia terenowe  z przyrody oraz języka angielskiego przeprowadzone w poszczególnych placówkach w ostatnim etapie programu.

"Lively Outdoor Learning"

Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z historią patrona naszej szkoły, Janusza Korczaka podczas anglojęzycznej prezentacji na ten temat. Postać wybitnego pedagoga i przyjaciela dzieci bardzo zapadła w pamięć słuchaczom. Wspominano o nim podczas "Dni polskich" które urządzano w macierzystych placówkach po powrocie do domu.

Takie spotkania robocze kontynuowano podczas wszystkich dni projektu.

W trakcie pierwszych obrad goście projektu Comenius, którzy przyjechali do nas z Norwegii, Islandii, Estonii, Włoch Hiszpanii i Turcji obejrzeli ciekawą prezentację o Januszu Korczaku, sławnym pedagogu, pisarzu i lekarzu. Od roku 202 Janusz Korczak jest patronem naszej szkoły. Prezentację w j. angielskim opracowała i przedstawiła gościom Justyna Adamowicz.