Zagraj, zaciekaw się...

23 października 2017 08:08 | Zagraj, zaciekaw się...

Misjonarze wśród nas

     W 2017 r jesienią uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym o misjonarzach. Konkursem zaopiekowała się katechetka s. Gabriela. Liczne prace naszych uczniów zostały nagrodzone i wyróżnione.

     Najbardziej przyciągał uwagę piękny portret świeckiej misjonarki dr Wandy Błeńskiej, namalowany przez Wiktorię Konofalską, uczennicę kl.6.

 

dsc08329.jpg

 

Zobacz zgłoszone prace na konkurs

Zobacz wyniki konkursu i materiał z wystawy

 

 

Kim była Wanda Błeńska?


Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria przez ponad 40 lat ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi dziś nazwę „Wanda Blenska Training”.

Dr Błeńska od papieża Jana Pawła II otrzymała najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Była honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania.  Żyła 103 lata. W Ugandzie była sławna jako "Dokta".


film o dr Wandzie Błeńskiej

film "Dokta" cz1cz.2

film Wybitne Postacie Uniwersytetu - dr Wanda BłeńskaA czy to możliwe, że dr Wanda Błeńska mogła mieć związek z Zielonką?

 

     Opisuje to krótki artykuł zamieszczony w naszej lokalne gazetce z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce, w numerze sierpień-październik 2017, 30 (2017) nr 3(111)

 

     Parafianie z Zielonki zapewne pamiętają panią dr Wandę Błeńską, która odwiedziła naszą parafię kilkanaście lat temu.

     Pani dr Wanda Błeńska znana jest zarówno w Polsce, jak i na świecie ze swojej działalności misjonarskiej. W latach 1951–1994 założyła i przez 43 lata prowadziła Ośrodek Leczenia Trądu w Bulubie, w Ugandzie (Afryka).

     Niewiele lub całkowicie nieznany jest fakt, iż w tej wielkiej misji pomagała pani dr Elżbieta Kołakowska, mieszkanka Zielonki, świecka misjonarka. Przez 19 lat, razem z panią dr Wandą Błeńską, leczyła, opiekowała się chorymi, prowadziła wykłady dla studentów medycyny. Ośrodek ze 100 łóżkami szpitalnymi, zapleczem diagnostycznym zajmował się leczeniem chorych na trąd, jednak mieszkańców Afryki dotykały inne liczne choroby, jak gruźlica, choroby oczu i wiele innych, którym sprostać musiał lekarz tam posługujący.
     Takim właśnie „multi” specjalistą była pani dr Elżbieta Kołakowska.

    Niestety, liczne malarie, jakie przechodziła w czasie swojej misjonarskiej posługi, spowodowały, że po 19 latach zmuszona była wrócić do kraju, do Zielonki, gdzie na stałe mieszkała. W swoim domu w Zielonce urządziła piękną kaplicę z witrażami poświęconymi męczennikom za wiarę w Ugandzie.

    W kaplicy co miesiąc kapłan z Parafii odprawiał Mszę św. Miałam szczęście uczestniczyć w tych mszach, rozmawiać z panią Doktor i poznać, jak jest człowiekiem wielkiej wiary, wielkiej życzliwości, delikatności; z mojego punktu widzenia – człowiekiem świętym. Jak wspomniałam, liczne malarie z wysoką gorączką, jakie przechodziła w Afryce, przyczyniły się do trwałej niepełnosprawności i obecnie opiekuje się panią Elżbietą – z wielkim sercem i oddaniem – brat z bratową i rodzina.

     Być może wkrótce zebrana zostanie i opracowana spuścizna dotycząca życia i pracy pani dr Elżbiety Kołakowskiej. Są książki z zakresu okulistyki wydane w języku angielskim przez panią Doktor, podręczniki dla studentów medycyny, m.in. w zakresie naprotechnologii, korespondencja prowadzona z Ośrodkiem w Ugandzie itd.

     Pani dr Elżbieta Kołakowska to piękny przykład oddania swego życia dla bliźnich.

Krystyna Wojeńska

 

 

red.ARN

Przeczytano: 413 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: